ÖNCE FİKİR, SONRA TASARIM!

Reklama benlik katan , kan veren tasarım değil fikirdir. Tasarım ise reklamı hedef kitleye aktaran doğru ve önemli bir etken. Ama doğru reklam sadece güzel tasarım yapmak , görsel eklemek değildir. Reklam fikrine hizmet eden bir araç tasarımdır. Reklamdan önce tasarım satılmaz yani. Tasarımcı, öncelikle fikrini ortaya koyup sora tasarıma dönüştürür. Fikri olmayan reklam kimliksizdir. İyi bir tasarım görseli cezbettirebilir ancak reklam fikir ve düşünce ürünüdür. Yaptığınız işin müşterinizin marka ve imajına ne kadar fayda sağladığı çok önemlidir. Bu yüzden reklamınızı fikir üzerine oluşturup, tasarımla donatın…

Rakip firmalar arasından öne çıkmak istiyorsanız, reklamınızı fikir üreterek dikkat çeken bir tasarımla yapmalısınız. Hedef kitleye farkındalığınızı sağlayacak olan tasarımdan önce iyi strateji ve iyi birer fikirdir. Strateji reklamın yolunu gösterir.
Stratejisi olmayan reklam kayıp olur. Günü kurtaran geçici anlık reklamlar tasarım yönünden tatmin edici olabilir fakat markaya katkı ve fayda sağlamaz. Tasarım reklam ile bir bütündür ancak reklamın üretici fikri ve strateji varsa tasarım başkadır. Tasarımı reklamın süslenmesine benzetebiliriz.

Ajans kısmına geldiğimizde ise size reklam yerine yani fikirsiz tasarım sunan , amacını bilmediği reklamı yapan , anlık ihtiyaçlarınızı karşılayan bir ajans modeli ile karşılaşırsanız bu sizi kısa süre için tatmin edecektir. Reklam veren olarak önce ajansa fikrini ve stratejilerini sorun. Anlatılanlar size fayda sağlıyor ve ileri taşıyor ise o ajansla çalışın. Bir çok ajans fikirden önce güzel tasarıma önem verebilir. Daha sonrasında bütçe oluşturup reklamdan olumlu sonuçlar alamayınca reklamı durdurmaya karar veriyorlar.
Reklam veren olarak, ajansı ne kadar zorladığınızı , ne istediklerinizi değerlendirmelisiniz. Gelen reklamı inceleyip ajansın size ne istenilip ne verdiği kısmını gözden geçirmelisiniz. Ajans ile aynı fikirde olmalısınız ki hedefleriniz amacına ulaşabilsin. Devamlılık bu süreçte önemli. Reklam uzun vadeli yatırımı kapsar.

Reklam veren kendini bilmeli ve başlamak , ilerlemek veya başlayıp ilerleme yolunda ajansa gelmelidir. Aksi taktirde farklı konuşan , yönünü bilmeyen firma marka olmaya yaklaşabilir mi ? Reklamında kimlik sorunu yaşayan reklam kişilikten yoksun olacaktır. Daha sonrasında ise ajans yol haritası ve fikir üretmeli ve bu fikre göre bu haritaya göre gidilip kazanç sağlanmaya başlanır.

Ajans tasarım yap geç zihniyetinden sıyrılmışsa ajanstır. Ajans, tüm ekibiyle yaratıcı olmalıdır ki müşteriye yön verip onun zihninde yer alan boşlukları doldurabilsin! Ajans, sadece tasarım odaklı reklam yapan üretici olmak yerine strateji ve fikir üreten bilgili kişiler ile reklam ajansı kimliğini taşınmalıdır. Yaptıracğınız reklam bunlara uymuyorsa verim alamazsınız…

Fikir, reklamın giysisidir. Tasarım ise makyajı…

Comments 0

Bir cevap yazın